Rychlý kontakt
  Přezutí kol

Přezutí kol

Když průměrná denní teplota klesne pod 7 °C, doporučuje se výměna letních pneumatik za zimní. V zimním období, tzn. od 1. listopadu do 31. března, je v České republice podle zákona povinnost mít na voze zimní pneumatiky. Vozidla do 3,5 t musí mít vzorek na zimních pneumatikách minimálně 4 mm. Zimní pneumatika je vyrobena ze speciální směsi gumy, má minimálně 5krát silnější kostru a uzpůsobený vzorek. To umožňuje zachovat jízdní kvality vozu v zimních měsících, dobrou přilnavost na chladném nebo vlhkém povrchu a lepší odvádění vody nebo tajícího sněhu.

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT PNEUMATIKY?

Rozměr pneumatik stejně jako váhový a rychlostní index jsou výrobcem propočítány tak, aby zaručovaly maximální bezpečnost a pohodlí na cestách. Rychlostní index je mezinárodní kód udávající maximální rychlost, pro kterou je pneumatika zkonstruována. Nepořizujte si pneumatiky s nižším rychlostním či váhovým indexem, než udává homologace výrobce, zhoršujete tím jízdní projev svého vozu CITROËN. Použití pneumatik s nižšími indexy je zákonem zakázáno, protože může být nebezpečné. Pro více informací o nabídce pneumatik vhodných pro váš vůz se obraťte přímo na náš servis, kde Vám pomůžeme vybrat ty nejlepší pneumatiky s ohledem na styl jízdy a rozpočet.

Důležité pojmy: 

 • VÁHOVÝ INDEX
  Maximální zatížení, které pneumatika může převážet při maximální rychlosti (rychlostní index).
 • RYCHLOSTNÍ INDEX
  Maximální rychlost, která je povolena při maximální povolené zátěži (váhový index).
 • INDIKÁTOR OPOTŘEBENÍ
  Místo, kde se nachází ryska opotřebení, umístěná do rýhy vzorku pneumatiky.
 • ROZMĚR PNEUMATIK (např. 195/55/15)
  • 195 = ŠÍŘKA PNEUMATIKY
  • 55 = POMĚR VÝŠKA/ŠÍŘKA PNEUMATIKY V %
  • 15 = VNITŘNÍ PRŮMĚR KOLA V PALCÍCH
 • Nové označení EU vás informuje o vlastnostech vašich pneumatik:
  1. Efektivnost spotřeby paliva
  2. Přilnavost za mokra
  3. Vnější hluk

PROČ DOCHÁZÍ K OPOTŘEBENÍ PNEUMATIK?

1. JÍZDA
Délka a podmínky používání (rychlost, stav silnic, teplo…) způsobují postupné ubývání vzorku pneumatik.

2. NESPRÁVNÉ NAHUŠTĚNÍ
Poškození způsobené podhuštěním nebo přehuštěním je nevratné a může vést až k úplnému zničení pneumatiky.

TIP:

Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách, především před dlouhou cestou. Nezapomeňte rovněž na rezervní kolo.

3. ŠPATNÉ VYVÁŽENÍ
Vyvážení eliminuje vibrace kol a pneumatik. Špatné vyvážení způsobuje snížení jízdního komfortu a předčasné opotřebení.

4. VADNÝ VENTILEK
Vlivem odstředivé síly může dojít k poškození ventilku, což vede ke ztrátě tlaku v pneumatikách a nebezpečnému podhuštění.

5. ŠPATNÁ GEOMETRIE
Špatné seřízení sbíhavosti má za následek rychlé a nerovnoměrné opotřebení, může velmi negativně ovlivnit jízdní projev vozu a způsobit poškození pneumatik.

DŮSLEDKY ŠPATNÉHO SEŘÍZENÍ GEOMETRIE

 Servis Citroën - Liberec

ZNAKY OPOTŘEBENÍ PNEUMATIK

VIDITELNÉ NA PNEUMATICE

Závady na bočních stranách pneumatik v podobě průřezů, prasklin nebo vyboulení. Deformace nebo nerovnoměrné opotřebení běhounu. Minimální výška vzorku daná zákonem je 1,6 mm pro letní a 4 mm pro zimní pneumatiky. Pro vaši bezpečnost vám radíme měnit pneumatiky ještě před dosažením tohoto limitu.

Riziko aquaplaningu a prodloužení brzdné dráhy se zvyšuje.

OBTÍŽE PŘI ŘÍZENÍ

Silné vibrace, tah doleva nebo doprava a prodloužení brzdné dráhy.

VÍTE, ŽE...?

Je zakázáno používat pneumatiky, u kterých je váhový nebo rychlostní index nižší než u originálních pneumatik. Výjimku tvoří zimní pneumatiky, u kterých je možné mít nižší rychlostní index. V takovém případě ovšem musí řidič respektovat maximální povolenou rychlost vyplývající z rychlostního indexu uvedeného na pneumatikách.

 Objednejte váš vůz na servis v Liberci nebo Praze

DOPORUČENÍ K ÚDRŽBĚ

 • Tlak v pneumatikách kontrolujte jednou měsíčně nebo před každou dlouhou cestou. Kontrolu tlaku vzduchu provádějte u nezahřátých pneumatik. Podhuštění zkracuje životnost pneumatik, zvyšuje spotřebu paliva a zhoršuje přilnavost k vozovce.
 • Výrobcem doporučený tlak pneumatik je uveden na sloupku dveří u řidiče a v návodu k použití vozu.
 • Kontrolujte pravidelně opotřebení pneumatik.
 • Pneumatiky, na kterých se objeví vyboulení, prasklina, průřez, zapíchnuté předměty nebo nerovnoměrné opotřebení, musí být podrobeny kontrole u vašeho autorizovaného opravce.
 • Po pěti letech nechte v každém případě své pneumatiky včetně rezervního kola zkontrolovat, nezávisle na počtu ujetých kilometrů a hloubce dezénu. Jde o vaše bezpečí.
 • V zimních měsících vyměňte 4 letní pneumatiky za zimní. Zimní pneumatiky jsou v teplotách nižších než 7 °C účinnější.

SPOLEHLIVOST NÁHRADNÍCH DÍLŮ

Vybíráme pneumatiky u světově uznávaných výrobců. Originální pneumatiky jsou podrobeny přísným testům spolehlivosti a bezpečnosti, jsou uzpůsobené parametrům vašeho vozu. A mají vynikající technické vlastnosti. V případě výměny je nejlepší zvolit pneumatiky shodné s původně dodávanými. Nabízíme široký sortiment pneumatik, nechte si poradit, který typ je pro váš vůz nejvhodnější.

OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Spolupracujeme pouze s výrobci, kteří k ochraně životního prostředí přistupují velmi zodpovědně a aktivně se zapojují do zpracování a eliminace škodlivých produktů. Během celého životního cyklu vozu, od fáze vývoje až po recyklaci použitých náhradních dílů, dbají na maximální ekologickou ohleduplnost svých výrobků i činností. 

« Zpět na novinky10.02.2020,
označení na pneumatikáchnásledky opotřebení geometrie
Newsletter